Koncerty organowe
Koncert organowy 25 października PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 22 października 2015 13:44

Zapraszamy na ostatni koncert w tym roku, który odbędzie się 25 października o godzinie 18.00 w Kościele Św. Trójcy w Bytomiu.Poprawiony: czwartek, 22 października 2015 13:48
 
Koncert 4 października PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 02 października 2015 15:57

 

Zapraszamy 4 października godzina 18.00 na koncert do kościoła Św. Trójcy.


P R O G R A M

 

Poprawiony: piątek, 02 października 2015 16:07
Więcej…
 
Bytomskie Koncerty Organowe PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 01 października 2012 18:35

Od kilkunastu lat wyraźnie wzrasta zainteresowanie muzyką organową. Koncerty organowe organizowane w kościołach zyskują kolejne rzesze słuchaczy. Pojawiają się też coraz liczniejsze nagrania dokonane na wartościowych, często zabytkowych instrumentach.

 

W naszym mieście istnieją dobre dawne tradycje koncertów organowych. W bytomskich kościołach znajduje się też kilka instrumentów europejskiej klasy.

W latach 70. ubiegłego wieku cykliczne koncerty organowe odbywały się w kościele św. Barbary, gdzie organizował je tamtejszy organista Otton Baron. Tam też znajdują się wspaniałe, jedne z największych na Śląsku, organy zbudowane przez Carla Berschdorfa z Nysy. Niestety, ten ponad 60-letni instrument wymaga dziś remontu i - choć nadal pięknie brzmi podczas nabożeństw - nie nadaje się już do grania koncertowego. Cykliczne koncerty odbywały się kiedyś także w kościele pod wezwaniem św. Trójcy, gdzie przygotowywał je jeden z wybitnych polskich organistów Eugeniusz Brańka z Częstochowy. Jednak inicjatywy te zostały zaniechane - zabrakło ludzi, którzy by je kontynuowali. Wpływ na to miał również pogarszający się na stan techniczny organów w bytomskich kościołach.

 

Mieszkańcy wciąż mają okazje słuchać muzyki organowej w najlepszych wykonaniach. Jest to możliwe dzięki organizowanym przez Towarzystwo Miłośników Bytomia, Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz Bytomskie Centrum Kultury, „Bytomskim Koncertom Organowym”. Cykl ten zainicjowany w 2002r. przez Władysława Szymańskiego i Łukasza Ungera obchodzi w tym roku swoje 10-lecie. Patronat honorowy nad imprezą objął Ordynariusz Diecezji Gliwickiej, Biskup Jan Kopiec. Patronem medialnym jest tygodnik miejski „Życie Bytomskie”.

Poprawiony: poniedziałek, 01 października 2012 18:38
 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 2 z 2