Koncerty organowe
koncert 8 września PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 27 sierpnia 2019 19:46

Zapraszamy na koncert organowy w niedzielę 8 września w kościele pod wezwaniem Św. Barbary.

Poprawiony: wtorek, 27 sierpnia 2019 19:53
 
Koncert organowy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 16 czerwca 2017 08:01

Poprawiony: piątek, 16 czerwca 2017 08:02
 
KONCERTY ORGANOWE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 08 grudnia 2016 10:57

W ostatnich dwudziestu latach wzrosła w Polsce w widoczny sposób popularność muzyki organowej. W Bytomiu już w latach międzywojennych oraz krótko po II wojnie światowej koncerty organowe odbywały się systematycznie.

Inicjatywę powrotu do tej tradycji podjął w 2002 roku prof. Władysław Szymański z Akademii Muzycznej w Katowicach w oparciu o istniejące w bytomskich kościołach wysokiej jakości organy zbudowane w czasach dynamicznego rozwoju miasta w I połowie XX wieku.

Począwszy od 10-tej edycji tego projektu w 2011 roku, koncerty organowe odbywają się pod auspicjami Towarzystwa Miłośników Bytomia. Kierownictwo nad nimi sprawuje nadal prof. Szymański. Finansowo wspierane są środkami z budżetu miasta.

Coroczne cykle pięciu koncertów organizowane są w kilku kościołach: Św. Trójcy, Św. Anny, Św. Wojciecha, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz w ewangelickim kościele w Miechowicach.

W kilkunastoletniej tradycji koncertów prezentowano szeroką gamę utworów, w tym także polską współczesną twórczość organową. Koncerty wykonywali wysokiej klasy artyści organowi o uznanej renomie w kraju i za granicą. Ich atrakcyjność powiększa zaangażowanie współwykonawców grających na innych instrumentach, wokalistów oraz znakomite prelekcje, które przybliżają słuchaczom koncertowe walory instrumentów i sylwetki kompozytorów.

W roku naszego jubileuszu jesteśmy dumni, że koncerty organowe zajęły trwałą pozycję w palecie wydarzeń artystycznych Bytomia. Trudno także nie podkreślić raz jeszcze ogromnych zasług prof. W. Szymańskiego, inicjatora programu oraz znakomitego współpracownika w jego realizacji.

Poprawiony: czwartek, 08 grudnia 2016 11:09
 
koncert 26 czerwca godz. 17.00 kościół św. Wojciecha PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 20 czerwca 2016 08:11

 

Stanisław Pielczyk – urodzony 14 stycznia 1982 roku w Raszczycach. Ukończył z wyróżnieniem PSM I st. w Raciborzu oraz PSM II st. w Rybniku w klasie organów Elżbiety Włosek – Żurawieckiej.

Jest laureatem III miejsca w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia klasy organów w Częstochowie w roku 2000 i 2002. Jest także laureatem III miejsca na międzynarodowym konkursie organowym w Rumii w ramach Festiwalu Muzyki Sakralnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w 2003 roku.

W 2000 roku został stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W październiku 2006 roku w Opavie na Międzynarodowym Konkursie Młodych Organistów zdobył II nagrodę w kategorii interpretacji muzyki organowej, nadto otrzymał wyróżnienie za najlepsze wykonanie współczesnego utworu czeskiego kompozytora. Na tym samym konkursie w kategorii improwizacji organowej został zwycięzcą I nagrody.

W 2007 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego.

Od 1993 roku jest organistą w swojej rodzinnej miejscowości. Zajmuje się też budowaniem instrumentów oraz problematyką instrumentów historycznych. Jest pracownikiem  Muzeum Organów Śląskich  w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego  w Katowicach na stanowisku asystenta naukowego.

Jest pedagogiem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rybniku i Zabrzu, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu gry organowej, gry na fortepianie, akompaniamentu liturgicznego, zespołów kameralnych i improwizacji organowej.

Podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień 2011” dokonał polskiego prawykonania utworu na organy i taśmę Roderica de Mana „Strange echoes for trunks and pipe”.

W listopadzie 2011 roku w Izbie Rzemieślniczej we Wrocławiu zdał z najwyższą oceną egzamin czeladniczy w zawodzie organmistrz.

Od 2012 roku jest  członkiem Archidiecezjalnej Komisji do spraw Muzyki Sakralnej w Katowicach.

Poprawiony: czwartek, 08 grudnia 2016 11:24
 
koncert organowy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 11 maja 2016 13:41

Serdecznie zapraszamy na kolejny koncert, który odbędzie się 29 maja w Kościele Świętej Trójcy w Bytomiu.

 

W programie:
J.S. Bach, G.F. Händel, J. Brahms, F. Liszt, W. A. Mozart, C. Saint-Saëns, J. Maklakiewicz.

 

Poprawiony: środa, 11 maja 2016 14:01
Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2