Pytania/Odpowiedzi
Co sądzimy o rabunkowym wydobyciu węgla pod Bytomiem? PDF Drukuj Email
poniedziałek, 28 listopada 2011 07:51

Przed kilku dniami na nasz adres internetowy nadeszło pytanie zatroskanej pani następującej treści: Chciałam zapytać jaki jest stosunek TMB do rabunkowego wydobycia węgla w Bytomiu, czy jakieś działania w tym  kierunku są planowane?

Poprawiony: czwartek, 08 grudnia 2011 12:23
Więcej…
 
PDF Drukuj Email

Zwracam się do Państwa z prośbą o podpowiedź, gdzie mogę uzyskać informację na temat Adama (19.09.1858 -29.04.1904) i Marie (28.01.1865 - 13.03.1931) Schwiedernoch właścicieli wytwórnii win i likierów w Bytomiu. Dotychczas jedyną informację (dosłowie jedno zdanie) odnalazłam w Państwa wydawnictwie ''Cmentarze Bytomskie od średniowiecza do współczesności": Schwiedernoch Adolf (zm. 19 IV 1904 we Wrocławiu) właściciel wytwórni win i likierów. Powyższe informacje poszukuję dla syna, który otrzymał dodatkowe zadanie do szkoły.

 

Informacje także w książce Małgorzay Kagniec: Tajemice bytomskich kamienic, Bytom 1997 (o jego wytwórni str. 44 i następne).

Pozdrawiam
Jan Drabina

 
PDF Drukuj Email

Czy mają Państwo jakiekolwiek informacje na temat rozlewni win i likierów, która znajdowała się podobno na placu Akademickim (albo w jego pobliżu) i należała do niemieckiej rodziny Kindlerów? Tak twierdzi moja bohaterka, a ja sprawdzam, czy czegoś nie pomyliła. Jeśli chodzi o rozlewnię i rodzinę Kindlerów interesują mnie w zasadzie wszelkie informacje, które mogą uwiarygodnić (lub zdyskredytować) słowa bohaterki.

 

Czy mają Państwo jakiekolwiek informacje na temat gwałtów dokonanych przez czerwonoarmistów w 1945 roku w Bytomiu? Chodzi mi o liczby, zeznania świadków, działalność komórek PCK pomagajacych ofiarom, dzieci czerwonowarmistów (zwane "Iwanami"), artykuły naukowe i wszystko inne.

 

Szanowna Pani

W odpowiedzi na pytanie, potwierdzam istnienie fabryki Kindlerów zrazu przy Dyngosstrasse 22 (dziś u. Katowicka), w 1932 r. przeniesiona na plac zwany później Rokoko nr 9 (obecnie pl. Wojska Polskiego). - zob. M. Kaganiec, Tajemnice bytomskich kamienic, Bytom, wyd. Towarzystwo Miłośników Bytomia, 1997, s. 50. Być może była tam jeszcze w 1945 r.

Co do gwałtów czerwonoarmiejców - zob. Ofiary stalinizmu na ziemi bytomskiej, red.J.Drabina, Bytom, wyd.  Towarzystwo Miłośników Bytomia, 1993 - tu o niektórych poczynaniach w Miechowicach.

                         Jan Drabina